دستگاه میکسر پودر صنعتی و ریبون بلندر

دستگاه میکسر پودر

دستگاه میکسر پودر یکی از انواع ماشین آلات بسیار پر کاربرد در صنایع مختلف است. در صنایع مختلف اعم از مواد غذایی، محصولات بهداشتی، مواد شیمیایی و صنایع دارویی و … نیاز است که دو یا چند مواد پودری با یکی دیگر ترکیب شوند. ترکیب این مواد باید طبق فرمول معین و به صورت کاملا یکنواخت انجام گیرد. به این معنا که پس از اتمام عملیات میکس، مواد با نسبت کاملا ثابت در تمام قسمت ها با یکدیگر ترکیب شده باشند. ساختار و طراحی دستگاه میکسر پودر به گونه ای است که این امر را محقق می سازد.

میکسر پودر با عنوان های دیگر از قبیل مخلوط کن پودری، همزن صنعتی، میکسر صنعتی و دستگاه بلندر نیز شناخته می شود.

میکسر ریبون بلندر استیل

میکسر پودر صنعتی چست؟

میکسر پودر صنعتی که به طور خلاصه میکسر پودر نیز گفته می شود، از قسمت های مختلف تشکیل شده است. قسمت مخزن که مواد در آن قرار گرفته و ترکیب می شوند. مخزن دارای یک ورودی و یک خروجی مواد است. مخزن دارای پایه هایی می باشد که وظیفه نگهداری از مخزن را بر عهده دارند.

در میان مخزن میکسر پودر صنعتی یک شافت قرار دارد که در اطراف آن تیغه ها و یا پدال هایی وجود دارد که با حرکت دورانی شافت تیغه و یا پدال ها نیز به چرخش در آمده و عملیات میکس صورت می گیرد. در بیرون از مخزن موتورگیربکس وجود دارد. موتور گیربکس که متصل به شافت میانی است و آن را با دور مشخص به حرکت در می آورد.

حال که با طرز کار کلی این دستگاه آشنایی پیدا کردید، به بررسی انواع مختلف میکسر صنعتی می پردازیم.

دستگاه میکسر پودر

انواع میکسر پودر

انواع میکسر پودر در ابعاد و شکل مخزن، جنس بدنه، نوع محور و نحوه فعالیت آن با یکدیگر تفاوت دارند. میکسر با توجه به نیاز و سفارش مشتری ممکن است از جنس آهن یا استیل و … باشد. همچنین ابعاد مخزن میکسر صنعتی از 100 الی 20000 لیتر قابل سفارش و طراحی است.

مخزن میکسر پودر ممکن است با توجه به کاربرد آن به شکل های مختلف بشکه ای، استوانه ای، U شکل و V شکل طراحی و تولید شود. همچنین گاهی برای برخی از کابردها نیاز به استفاده از دستگاه میکسر صنعتی با مخزن دو جداره می باشد. انواع میکسر پودر در شکل و جهت قرار گیری مخزن نیز تفاوت دارد. انواعی از میکسرها را که در آن ها مخزن به حالت افقی قرار دارد میکسر پودر افقی می نامند. در میکسر پودر عمودی مخزن به صورت عمودی و ایستاده قرار دارد.

در برخی از صنایع گاهی نیاز است که در هنگام ترکیب مواد، مقداری مایع به صورت اسانس نیز به مواد ترکیبی افزوده شود. بنابراین در هنگام تهیه میکسر حتما باید ذکر کنید که دستگاه میکسر پودری مجهز به سیستم اسانس پاش باشد. در این صورت به دستگاه میکسر یک مخزن کوچک به عنوان مخزن اسانس افزوده می شود. این اسانس توسط پمپ به داخل مخزن میکسر به صورت یکنواخت اسپری می شود.

در انواع میکسر پودر با توجه به کاربرد آن ممکن است مخزن به صورت ثابت یا متحرک باشد. در برخی از انواع مخلوط کن صنعتی، مخزن به حالت ثابت قرار دارد و فقط تیغه های داخلی مخزن به گردش در آمده و مواد را ترکیب می کنند که دستگاه میکسر پودر مخزن ثابت نامیده می شوند. اما در برخی از آن ها علاوه بر تیغه ها مخزن نیز به گردش در آمده و به ترکیب سریع تر مواد کم می کند. که به آن ها میکسر پودری مخزن متحرک اطلاق می شود.

میکسر پودر افقی

همان طور که ذکر شد در میکسر پودر افقی جهت مخزن و شافت میانی به صورت افقی است. میکسر پودر افقی با توجه به نوع محور و حرکت آن نیز به دو دسته کلی ریبون بلندر و پدل بلندر تقسیم می شوند. در هر دو دستگاه موتور گیربکس شافت میانی مخزن را به دوران در می آورد. با حرکت شافت تیغه ها یا پره های اطراف به حرکت در آمده و مواد را ترکیب می کند.

دستگاه ریبون بلندر نوعی از دستگاه میکسر پودر افقی است که مخزن آن به شکل U است. ریبون بلندر دارای دو تیغه کوچک و بزرگ نواری در اطراف شافت میانی می باشد. تیغه های مارپیچی در خلاف جهت هم حرکت می کنند. سایز تیغه ها باید به گونه ای باشد تمام فضای داخل مخزن را پوشش دهد.

پدل بلندر نوعی دیگر از دستگاه میکسر پودر افقی است که دارای دو دسته پدال در اطراف شافت میانی قرار دارد که به صورت شعاعی و در خلاف جهت یکدیگر به دوران در می آید. حرکت منظم و خلاف جهت پدال ها باعث ترکیب یکنواخت مواد می گردد.

میکسر پودر عمودی

مخزن دستگاه میکسر پودر عمودی به شکل یک استوانه ایستاده است که انتهای آن یک مخروط قرار دارد. مخزن دارای یک ورودی و خروجی در قسمت مخروطی می باشد. مواد از طریقه ورودی وارد مخزن می شود. گیربکس ماردون میانی مخزن را با دور کند به چرخش در می آورد. چرخش ماردون میانی مخزن مواد را از پایین به بالای استوانه منتقل می کند. سپس مواد دوباره از انتهای اسکرو ماردون به داخل مخزن ریخته می شود. با تکرار این عملیات مواد با هم به صورت کاملا یکنواخت ترکیب می شوند.

میکسر پودر عمودی اغلب بسیار بزرگ تر از میکسر پودر افقی است. اما عملیات میکس در میکسر پودر عمودی با سرعت کندتر صورت می گیرد.

میکسر پودر عمودی

خرید دستگاه میکسر پودر

شرکت های مختلفی تولید کننده انواع دستگاه میکسر پودر می باشد. دستگاه های تولید شده در این شرکت بنابر سفارش مشتری از آهن یا استیل ضد زنگ 304 و یا استیل 316 طراحی می گردد. نوع، حجم و شکل مخزن دستگاه نیز با توجه به کاربرد آن تعیین می گردد.

برخی شرکت ها برای سهولت در جابجایی میکسر چرخ هایی را در زیر پایه های مخزن نصب کرده است. بنابراین با وجود وزن بالای نگرانی بابت جابه جایی میکسر وجود ندارد. میکسر صنعتی اشتاندارد مواد را در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت یکنواخت ترکیب می کند. عملیات میکس مواد بدون لرزش و سرو صدای اضافی انجام می گرد.

دریچه خروجی مخزن میکسر با توجه به سفارش متری به صورت دستی و یا اتوماتیک طراحی می گردد. همچنین شما می توانید انواع دستگاه میکسر صنعتی را مجهز به اسانس پاش سفارش دهید. در صورت سفارش، مخزن به صورت دوجداره ساخته می شود. دستگاه میکسر پودر شرکت دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد. قبل از تهیه میکسر پیشنهاد می گردد که با کارشناسان فروش شرکت همت ماشین در زمینه فعالیت خود مشورت نمایید تا با توجه به نیازهای شما بهترین میکسر و بالاترین عملکرد طراحی گردد.