دستگاه میکسر پودر صنعتی

دستگاه میکسر پودر

دستگاه میکسر پودر یکی از انواع ماشین آلات بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. در صنایع مختلف اعم از مواد غذایی، محصولات بهداشتی، مواد شیمیایی و صنایع دارویی و … نیاز است که دو یا چند مواد پودری با یکدیگر ترکیب شوند. ترکیب این مواد باید طبق فرمول معین و به صورت کاملا یکنواخت انجام گیرد. به این معنا که پس از اتمام عملیات میکس، مواد با نسبت کاملا ثابت در تمام قسمت ها با یکدیگر ترکیب شده باشند. ساختار و طراحی دستگاه میکسر پودر به گونه‌ای است که این امر را محقق می‌سازد.

میکسر پودر با عنوان‌های دیگر از قبیل مخلوط‌کن پودری، همزن صنعتی، میکسر صنعتی و دستگاه ریبون بلندر نیز شناخته می‌شود. میکسر پودر با عنوان‌های دیگر از قبیل مخلوط کن پودری، همزن صنعتی، میکسر صنعتی و دستگاه بلندر نیز شناخته می‌شود. این میکسرها انواع بسیار مختلفی دارد. بنابراین بهتر است، قبل از تهیه میکسر با انواع مختلف آن آشنا شوید، تا بتوانید مناسب‌ترین میکسر با توجه به کاربرد آن، انتخاب نمایید.

میکسر ریبون بلندر استیل

میکسر پودر صنعتی چست؟

میکسر پودر صنعتی که به طور خلاصه میکسر پودر نیز گفته میشود، از قسمتهای مختلف تشکیل شده است. قسمت مخزن که مواد در آن قرار گرفته و ترکیب می شوند. مخزن میکسرهای مختلف به شکل‌های مختلف است، این مخزن ممکن است استوانه، نیمه استوانه، V-شکل و … باشد. همچنین انواع مخزن افقی و عمودی وجود دارد. مخزن دارای یک ورودی و یک خروجی مواد است. مخزن دارای پایه هایی می باشد که وظیفه نگهداری از مخزن را بر عهده دارند.
در میان مخزن میکسر پودر صنعتی یک شافت قرار دارد که در اطراف آن تیغه ها و یا پدال هایی وجود دارد که با حرکت دورانی شافت تیغه و یا پدال ها نیز به چرخش در آمده و عملیات میکس صورت می گیرد. در بیرون از مخزن موتورگیربکس وجود دارد. موتور گیربکس که متصل به شافت میانی است و آن را با دور مشخص به حرکت در می آورد.

حال که با طرز کار کلی این دستگاه آشنایی پیدا کردید، به بررسی انواع مختلف میکسر صنعتی می پردازیم.

دستگاه میکسر پودر

انواع میکسر پودر

انواع میکسر پودر در ابعاد و شکل مخزن، جنس بدنه، نوع محور و نحوه فعالیت آن با یکدیگر تفاوت دارند. میکسر با توجه به نیاز و سفارش مشتری ممکن است از جنس آهن یا استیل و … باشد. همچنین ابعاد مخزن میکسر صنعتی از 100 الی 20000 لیتر قابل سفارش و طراحی است.

مخزن میکسر پودر ممکن است با توجه به کاربرد آن به شکل‌های مختلف بشکه‌ای، استوانه‌ای، U شکل و V شکل طراحی و تولید شود. همچنین گاهی برای برخی از کابردها نیاز به استفاده از دستگاه میکسر صنعتی با مخزن دو جداره می‌باشد. انواع میکسر پودر در شکل و جهت قرارگیری مخزن نیز تفاوت دارند. انواعی از میکسرها را که در آن‌ها مخزن به حالت افقی قرار دارد، میکسر پودر افقی می‌نامند. در میکسر پودر عمودی، مخزن به صورت عمودی و ایستاده قرار دارد.

در برخی از صنایع گاهی نیاز است که در هنگام ترکیب مواد، مقداری مایع به صورت اسانس نیز به مواد ترکیبی افزوده شود. بنابراین در هنگام تهیه میکسر حتما باید ذکر کنید که دستگاه میکسر پودری مجهز به سیستم اسانس پاش باشد. در این صورت به دستگاه میکسر یک مخزن کوچک به عنوان مخزن اسانس افزوده می‌شود. این اسانس توسط یک پمپ کوچک به داخل مخزن میکسر به صورت یکنواخت اسپری می‌شود.

در انواع میکسر با توجه به کاربرد آن ممکن است مخزن به صورت ثابت یا متحرک باشد. در برخی از انواع مخلوط‌کن صنعتی، مخزن به حالت ثابت قرار دارد و فقط تیغه‌های داخلی مخزن به گردش در آمده و مواد را ترکیب می‌کنند که دستگاه میکسر پودر مخزن ثابت نامیده می‌شوند. اما در برخی از آن‌ها علاوه بر تیغه‌ها مخزن نیز به گردش در آمده و به ترکیب سریع‌تر مواد کم می‌کند که به آن‌ها میکسر پودر با مخزن گردان اطلاق می‌شود.

میکسر پودر افقی

همان طور که ذکر شد در میکسر پودر افقی جهت مخزن و شافت میانی به صورت افقی است. میکسر پودر افقی با توجه به نوع محور و حرکت آن نیز به دو دسته کلی ریبون بلندر و پدل بلندر تقسیم می‌شوند. در هر دو دستگاه موتور گیربکس شافت میانی مخزن را به دوران در می‌آورد. با حرکت شافت تیغه‌ها یا پره‌های اطراف به حرکت در آمده و مواد را ترکیب می‌کند.

دستگاه ریبون بلندر نوعی از دستگاه میکسر پودر افقی است که مخزن آن به شکل U است. ریبون بلندر دارای دو تیغه کوچک و بزرگ نواری در اطراف شافت میانی می‌باشد. تیغه‌های مارپیچی در خلاف جهت هم حرکت می‌کنند. سایز تیغه‌ها باید به گونه‌ای باشد تمام فضای داخل مخزن را پوشش دهد.

پدل بلندر نوعی دیگر از دستگاه میکسر پودر افقی است که دارای دو دسته پدال در اطراف شافت میانی قرار دارد که به صورت شعاعی و در خلاف جهت یکدیگر به دوران در می‌آید. حرکت منظم و خلاف جهت پدال‌ها باعث ترکیب یکنواخت مواد می‌گردد.

میکسر پودر عمودی

مخزن دستگاه میکسر پودر عمودی به شکل یک استوانه ایستاده است که انتهای آن یک مخروط قرار دارد. مخزن دارای یک ورودی و خروجی در قسمت مخروطی می باشد. مواد از طریقه ورودی وارد مخزن می‌شود. گیربکس ماردون میانی مخزن را با دور کند به چرخش در می‌آورد. چرخش ماردون میانی مخزن مواد را از پایین به بالای استوانه منتقل می‌کند. سپس مواد دوباره از انتهای اسکرو ماردون به داخل مخزن ریخته می‌شود. با تکرار این عملیات مواد با هم به صورت کاملا یکنواخت ترکیب می‌شوند.

میکسر پودر عمودی اغلب بسیار بزرگ‌تر از میکسر پودر افقی است. اما عملیات میکس در میکسر پودر عمودی با سرعت کندتر صورت می‌گیرد.

میکسر پودر عمودی

میکسر پودر با مخزن گردان

در برخی از صنایع، نیاز است از میکسرهایی با ظرفیت بسیار بالا استفاده شود. در این میکسرها، پره‌ها بسیار بزرگتر و کشیده‌تر هستند، به همین جهت موتور و گیربکس فشار بسیار زیادی را متحمل می‌شود. برای کاهش فشار وارده به موتور و میکس سریع‌تر مواد، مخزن میکسر به صورت متحرک ساخته می‌شود. چرخش مخزن و پروانه‌های داخل آن باعث می‌شود که سرعت و دقت ترکیب شدن مواد به شدت افزایش یابد.

مزیت اصلی میکسر پودر با مخزن گردان نسبت به مخزن ثابت، ترکیب پودرهای مختلف در زمان بسیار کمتر است. همچنین این میکسر مواد مختلف را با کمترین خطا، به صورت کاملا همگن مخلوط می‌کند. استفاده از این میکسر موجب می‌شود که در زمان فعالیت میکسر و چرخش پره‌ها، مخزن نیز چرخش داشته باشد و پودرهای باقی مانده در کف مخزن نیز با مواد دیگر مخلوط شوند. به دلیل دقت بالاتر این میکسر، در صنایع دارویی استفاده می‌شود.

دستگاه میکسر پودر با مخزن گردان ممکن است از جنس استیل، آهن یا ورق گالوانیزه باشد. بدنه این میکسر با رنگ الکترواستاتیکی پوشیده شده است. این میکسر دارای دو موتور گیربکس است، یک گیربکس مختص گردش پره‌ها است. موتور گیربکس دوم وظیفه چرخش مخزن را بر عهده دارد، اندازه این موتور به سایز مخزن بستگی دارد. ظرفیت مخزن این میکسر ممکن است از 50 لیتر تا 2000 لیتر و یا بالاتر باشد. ظرفیت مخزن با توجه به سفارش مشتری و کارایی آن تعیین می‌شود.

میکسر پودر با مخزن V-شکل (وی بلندر)

میکسر پودر با مخزن V- شکل نوعی از میکسرهای صنعتی است که مخزن آن از دو لوله متصل به یکدیگر تشکیل شده است. اتصال این دو لوله به شکل حرف V است. در کنار این دو لوله، دو شفت قرار دارد که مخزن را به پایه‌ها متصل کرده است. این شفت‌ها نیرو را از موتور گیربکس به مخزن منتقل می‌کند. مخزن میکسر با کمک نیروی موتور گیربکس، حول محور این دو شافت به چرخش در می‌آید.

مهمترین ویژگی این میکسر آب بند بودن کامل میکسر و نداشتن هیچ گونه تماس با هوا است. در این میکسر، پودرها و مواد موجود در مخزن با اکسیژن ترکیب نمی‌شود، بنابراین برای ترکیب موادی که در مجاورت اکسیژن دچار آسیب می‌شوند، مناسب است. همچنین در میکسر وی شکل می‌توان در صورت نیاز و برای دستیابی به ترکیب مورد نظر، گاز دلخواهی به مخزن تزریق کرد. از این میکسر برای مخلوط کردن انواع ادویه یا پودر پزشکی و آزمایشگاهی استفاده کرد.

ظرفیت مخزن میکسر وی شکل معمولا از 20 الی 5000 لیتر است. مخزن میکسر ممکن است از جنس استیل، آهن و یا ورق گالوانیزه باشد. جوشکاری این دستگاه باید دقیق و بدون هیچ گونه درزی باشد. دریچه ورودی مواد در پایین دستگاه قرار دارد. ورود مواد به مخزن ممکن است به دو صورت دستی و یا با دستگاه انتقال پودر لوله‌ای انجام گردد. حداقل۳۰% و حداکثر۹۰% از ظرفیت مخزن میکسر وی شکل قابل استفاده است.

خرید دستگاه میکسر پودر

شرکت همت ماشین تولید کننده انواع دستگاه میکسر پودر می‌باشد. دستگاه‌های تولید شده در این شرکت بنابر سفارش مشتری از آهن یا استیل ضد زنگ 304 و یا استیل 316 تولید می‌گردد. نوع، حجم و شکل مخزن دستگاه نیز با توجه به کاربرد آن تعیین می‌شود.

شرکت همت ماشین برای سهولت در جابجایی میکسر، چرخ‌هایی را در زیر پایه‌ها نصب کرده است. بنابراین با وجود وزن بالای میکسر، نگرانی بابت جا به جایی آن وجود ندارد. میکسر صنعتی شرکت همت ماشین، مواد را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به صورت کاملا یکنواخت ترکیب می‌کند. عملیات میکس مواد، بدون لرزش و سرو صدای اضافی انجام می‌گیرد.

دریچه خروجی مخزن میکسر با توجه به سفارش مشتری به صورت دستی و یا اتوماتیک طراحی می‌گردد. همچنین شما می‌توانید انواع دستگاه میکسر صنعتی را مجهز به اسانس پاش سفارش دهید. در صورت سفارش، مخزن به صورت دوجداره ساخته می‌شود. دستگاه میکسر پودر شرکت همت ماشین دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می‌باشد. قبل از تهیه میکسر پیشنهاد می‌گردد که با کارشناسان فروش شرکت در زمینه فعالیت خود مشورت نمایید تا با توجه به نیازهای شما بهترین میکسر و با بالاترین عملکرد طراحی گردد.